Dotykowe komórki, smartfony – jak się nie pogubić? Poradnik dla zupełnie zielonych

Ten krótki poradnik adresowany jest do początkujących albo mniej doświadczonych użytkowników komórek, przyda się każdemu, kto zastanawia się nad zakupem, ale nie wie jak podejść do rozproszonych w sieci szczegółowych danych. Zdecydujmy się na przyszłościowy model na naszą kieszeń.

telefony
Autor: David B. Gleason
Źródło: http://www.flickr.com
Przez pewien czas nazwy: telefon dotykowy i smartfon były rozróżniane na podstawie osiągów sprzętowych obu tych urządzeń, natomiast od pewnego momentu producenci zaczęli stosować nazwę „smartfon” do każdego urządzenia, który był czymś innym, niż prostym telefonem+ nawet przydatna strona, dobrze zajrzeć. Współcześnie smartfon to urządzenie, z którego możemy dzwonić i dzięki któremu możemy odbierać rozmowy, przesyłać i dostawać SMS-y i MMS-y, spędzić czas na rozrywce i zrobić całe mnóstwo innych rzeczy używając do tego stosownych aplikacji.

Aplikacje można pobierać bezpłatnie lub kupować. Smartfony można nabyć albo w sklepach wielkopowierzchniowych typu Saturn, w punktach z telefonami komórkowymi i dodatkami do nich lub w salonach sieciowych przez operatora danej sieci. W mniejszym sklepie sprzedającym telefony promocje to raczej rzadkość, ale w większym sklepie typu Saturn gazetka promocyjna na pewno zasugeruje, na co akurat warto zwrócić uwagę. Najważniejsze cechy smartfona to wygodny do używania dotykowy ekran o przekątnej co najmniej 3 cali i rozdzielczości ekranu minimum 320 na 480 pikseli. Wszystko, co wyświetlimy na ekranie będzie wyraźne, a nasz wzrok nie będzie się bardzo męczył. Bardzo dobrze jest, jeśli telefon ma zintegrowany aparat cyfrowy z możliwością robienia filmów.

gazetka
Nawet jeśli jak dotąd nie robiliśmy dużej ilości fotografii ani nie nagrywaliśmy filmów, taka opcja z pewnością nam się spodoba. Jeśli chcemy, by kupiony telefon był też odtwarzaczem mp3, postarajmy się, żeby obsługiwał tego typu pliki. Kiedy robimy zdjęcia (Usługi Photoshop) i wrzucamy muzykę na telefon, dobrze jest, żeby był on wyposażony w czytnik kart flash i aby możliwe było rozszerzenie pamięci. Jeżeli traktujemy smartfona jak odtwarzacz mp3, pamiętajmy o standardowym wyjściu słuchawkowym. Byłoby świetnie, żeby telefon miał również wbudowany moduł GPS, przyda się podróżach czy szukaniu lokalizacji. W standardzie będą między innymi: WiFi, Bluetooth, USB 2.0. Wyposażeni w taką wiedzę możemy przejść się na przykład do supermarketu z elektroniką typu Saturn gazetka promocyjna z pewnością może stanowić dla nas małą podpowiedź. Jeżeli mamy na oku określone modele i znamy ich parametry, możemy poszukać ich w sieci, może akurat trafimy na niższą cenę. Wystarczy wpisać „telefony promocje” i prześledzić wyniki wyszukiwania.

Przed wyjściem na zakupy załóżmy sobie jakiś budżet, ponieważ łatwo dać się naciągnąć na coś więcej niż to, czego tak naprawdę chcemy.