Domena internetowa a znak towarowy

Przedsiębiorcy, którzy postanawiają prowadzić sprzedaż usług i towarów mogą natrafić na wiele zagrożeń – szczególnie, jeżeli decydują się na sprzedaż w internecie. Jak dbać o bezprawne wykorzystanie własności intelektualnej i przemysłowej w sieci? I co tak naprawdę mówi to pojęcie?

firma
Autor: istock
Źródło: istockphoto.com
Każdy pomysł, który wytworzy osoba przy pomocy swojego umysłu, a co jest innowacyjne, do tej pory niepospolite, nazywamy własnością intelektualną. Są to przeważnie utwory muzyczne, wyrazy, rysunki, kompozycje kolorystyczne (logo) czy znaki towarowe – czytaj o prawach autorskich. Tym ostatnim może być np. domena internetowa, która przestała być tylko identyfikatorem dla stron www, a zaczęła też – jako znak towarowy – identyfikować dane towary, usługi oraz przedsiębiorców – czytaj o znakach towarowych. Pamiętając o tym osoba, która zakłada swój pierwszy sklep internetowy przede wszystkim powinna zweryfikować czy nazwa pod którą kryje się strona www – pod którą przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność, nie jest już używana na rynku.

Co powinniśmy zrobić jeśli zauważymy, iż ktoś nie przez przypadek upodabnia wygląd swojej strony do naszej? Wówczas powinniśmy ustalić, do kogo należy domena. Po identyfikacji podmiotu , który dokonał naruszenia, właściciel e-sklepu powinien
firma
Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

wystosować tzw. list ostrzegawczy, w którym zawrze wezwanie do zaprzestania ich naruszeń.

Coraz bardziej powszechne wykorzystywanie internetu w prowadzeniu działalności gospodarczej sprawia, iż rośnie liczba nadużyć w zakresie niezgodnego z prawem wykorzystania cudzej renomy, marki czy znaku towarowego. Najczęściej podmioty decydują się na to, chcąc się promować lub działać na szkodę konkurencji. Nieuczciwa konkurencja polega np. na rejestrowaniu domen zawierających cudze znaki towarowe – nieuczciwa konkurencja. Wykorzystuje się je w celu zwiększenia zainteresowania własną stroną internetową. Wiedzmy jednak, że obecne przepisy są tak zdefiniowane, iż umożliwiają zakwalifikowanie określonych działań jako czyny nieuczciwej konkurencji oraz na nałożenie odpowiednich sankcji za tego typu naruszenia. Warto więc dochodzić swoich praw.