Dobór odpowiedniego blankietu

Wybór właściwego blankietu do rozliczenia osobistych przychodów nie zawsze jest łatwą sprawą. Niekiedy wystarczy nam jeden formularz, a bywają przypadki, że z wyjątkiem trzech podstawowych PIT-ów musimy złożyć także parę załączników. Druk PIT 28 zapełniają obywatele rozliczający działalność gospodarczą.

By zdołać rozliczać się za rok 2015 na druku PIT-28 trzeba do 21 stycznia poinformować organ podatkowy o rozliczeniu się w formie ryczałtowej. W wypadku rozpoczęcia aktywności gospodarczej, decyzję rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym powinno się przedstawić w dniu otwarcia działań i przed osiągnięciem pierwszego dochodu.

W przypadku wynajmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, oraz umów o pokrewnym charakterze, poinformować nie dalej niż do 20 dnia miesiąca kolejnego po miesiącu, w jakim osiągnęło się dochód, o uzyskaniu dochodu – .

Czy chcesz może dostać link (https://www.bhpprofesjonalnie.pl/szkolenia-bhp-piaseczno/), gdzie czekają na Ciebie kolejne wpisy? Sądzimy, że przypadnie Ci do gustu ten portal.

Jeśli osoba nie spełni owych warunków, owocuje to utratą możności rozliczania się ryczałtowo.

Rozliczając się ryczałtowo nie ma możności skorzystania z wszelkich udogodnień, które dostępne są przy wyliczaniu na innych formularzach. Obywatel składający PIT-28 nie może rozliczać się wspólnie z współmałżonkiem, ani jako osoba sama wychowująca dziecko. Przypadają mu za to inne ulgi, w tym ulga abolicyjna za dochody pozyskane za granicą.

rozliczanie PIT online
Autor: Eleleleven
Źródło: http://www.flickr.com

Zeznanie podatkowe o wielkości uzyskanego dochodu, wysokości poczynionych potrąceń i należnego ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych winni złożyć w czasie do 31 stycznia następnego roku. Przeczytaj więcej o PIT 28.

Przed przystąpieniem do wypełnienia pit a należałoby mieć na uwadze, że w przypadku, kiedy działalność opodatkowana w postaci ryczałtu jest przez współmałżonków, to niezależnie od odmiany, w której to się odbywa, jednoroczne zeznanie PIT-28 wysyła każdy z małżonków oddzielnie.

W przypadku, w którym podatnik utracił prawo do rozrachunków ryczałtowych, zmuszony jest do złożenia zeznań PIT 36, dopełnionej o PIT28 za okres który poprzedza stratę takiego prawa.

Niezłożenie zeznań w czasie uważane jest jako naruszenie przepisów i podlega grzywnie pieniężnej.

Hej, sprawdź to szekle, jeśli jeszcze nie dotarła do Ciebie wiadomość o tej niesamowitej stronie a zobaczysz, że jest ona dla Ciebie bardzo interesująca.

/J]