Do czego potrzebne są nam kantory

Kantory w naszym kraju pojawiły się dopiero po roku osiemdziesiątym dziewiątym. Wcześniej nie było możliwości bezproblemowo wymieniać waluty. Nie było to jednak całkowicie niemożliwe. Kantory może i nie istniały, ale osoby, które wymieniały walutę istnieli. Ludzi zajmujących się taką działalnością popularnie nazywano cinkciarzami. Nie było to jednak zajęcie legalne i łatwo było za handlowanie walutą trafić przed sąd albo nawet pójść do więzienia.

Wymiana walut to dziś standard

plik banknotów zagranicznej waluty
Autor: Stan Dalone
Źródło: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy oczywiście nie tylko nie jest wymienianie pieniędzy zabronione, ale stanowi formę prowadzenia normalnej działalności gospodarczej – .

Różne teksty z reguły zmieniają się dość często – najnowsza publikacja (https://transcomp.pl/oferta/plany-rozwoju-sieci-drogowej/) za każdym razem się przyda. Mając zamiar się z nią zaznajomić, kliknij w ten link – pod nim wszystko dla Ciebie zreferowaliśmy.

W Polsce pierwszym kantorem jaki się otworzył był kantor (Kantory Dorex – fachowy serwis) w Świecku, a stało się to w roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy było w naszym kraju ponad dwa tysiące kantorów, natomiast rok później było ich już niespełna cztery tysiące. Można na tej podstawie wywnioskować, jak popularne było wymienianie pieniędzy w okresie PRL-owskim.

Co zrobić, aby otworzyć kantor?

Współcześnie aby otworzyć kantor trzeba oczywiście spełniać bardzo dużo regulacji prawnych, jako że każda tego typu placówka jest szczegółowo kontrolowana przez państwo, ponadto koniecznym jest dostać specjalne pozwolenie na prowadzenie takiej działalności.

Zmiany na rynku

Na przestrzeni lat liczba takich miejsc zaczęła maleć. Taki stan rzeczy był następstwem tego, że osoby prowadzące kantory co raz mniej zarabiali. Usługi wymiany walut były co raz słabiej opłacalne, ponieważ następowała stabilizacja gospodarki, ponadto zaczęła rozwijać się nowoczesna bankowość, inflacja nie była już tak duża, a do tego wszystkiego pojawiła się bankowość elektroniczna, gdzie pieniądze przewalutowane są wirtualnie.

Kantory przy granicach i na lotniskach

Kalkulator, pieniądze
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Kantor wymiany walut Wrocław na dzień dzisiejszy poza informowaniem jaki jest kurs euro naturalnie wciąż zajmuje się wymianą walut. Jest to w szczególności potrzebne na przejściach granicznych, czy lotniskach, gdzie często ich ilość jest rzeczywiście wyjątkowo duża. Oczywiście kantory nie wyniosły się z dużych miast, jednak już nie w tak dużej ilości jak na początku lat dziewięćdziesiątych. Niejeden kantor Wrocław znajduje się w centrum miasta, jednak nie jest już łatwo znaleźć takie miejsce na jego obrzeżach.