Do czego najbardziej służy stal? Rzeczywiście do wielu rzeczy, jednocześnie do tworzenia konstrukcji stalowych

Węgiel w stali znajduje się pod postacią perlitu płytkowego, niekiedy jednakże, zwłaszcza przy bardziej znacznych zawartościach węgla cementyt występuje pod postacią kulkowej w sąsiedztwie ziaren ferrytu. Jednak stal obok węgla oraz żelaza ma też pozostałe składniki. Otrzymuje się ją z surówki podczas procesu świeżenia. W bardziej nowatorskich instalacjach hutniczych bardziej dominujące się piece konwertorowe, próżniowe, które pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości stali.

Stal ma zastosowanie w wielu dziedzinach, dla nas w tym artykule najistotniejsza jest stal (Aner) wykorzystywana do konstrukcji stalowych, dzięki czemu możliwy jest w pełni fachowy i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Jest więc stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia. Odnajduje się wszędzie tam, gdzie jej charakterystyki i parametry są wystarczające do spełnienia funkcji, doczytaj Takie stale są stalami najbardziej niskiego gatunku i mają znaczne ilości zanieczyszczeń, najczęściej siarki, krzemu oraz fosforu. Do jej produkcji używa się niski reżim technologiczny, co oznacza, że ma to wpływ na dość szeroki rozrzut węgla. Stal tego przeznaczenia nie poddaje się obróbce cieplnej.

wieża ze stal - <a href="http://www.eogniwa.pl/produkt/lancuch-klasa-100">poznaj więcej</a> -i’ title=’Stalowe konstrukcje’ style=’margin:7px;’/>
<div class=
Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny rodzaj – stal konstrukcyjna wyższej jakości charakteryzuje się wąskimi granicami zawartości manganu oraz węgla, ma też niewielką zawartość zanieczyszczeń, najczęściej fosforu oraz krzemu. Najczęściej oferowane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Następny model to stal konstrukcyjna niskostopowa. Jest wykorzystywana do budowy konstrukcji, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych takiego rodzaju jak mosty czy maszty, faktycznie tam gdzie wykorzystywanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Charakteryzują się większą wytrzymałością od stali konstrukcyjnych bardziej wysokiej jakości, jest też bardziej odporna na korozję.

Istnieje również stale do nawęglania, w takiej okoliczności wykorzystuje się stale konstrukcyjne lepszej jakości, niskostopowe a także stale stopowe o małej lub średniej zawartości węgla. Wyroby wyprodukowane z takiej stali po nawęgleniu zachowują dużą ciągliwość i odporność na szerzenie rdzenia i twardość powierzchni. Ponadto dostępnych jest wiele innych rodzajów stali, które na przykład tworzą konstrukcje offshore, to modele stali bardzo wytrzymałych, do specjalnych zadań.

Sprawdź też –