Do czego jest obecnie stosowane szkło, podstawowe odmiany tego niezwykle popularnego materiału

Jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka jest zwykłe szkło. Ludzie mają z nim do czynienia już od tysięcy lat, w naturze szło pojawiało się w miejscach uderzenia piorunów czy w pobliżu wulkanów. W końcu nauczyli się je wytwarzać, a wiele setek lat doskonalenia techniki dało to, co mamy obecnie, czyli dziesiątki rodzajów i odmian szkła. Najpopularniejsze i najchętniej używane jest klasyczne szkło okienne. Jest ono tanie, gwarantuje wystarczające termiczne i wytrzymałościowe materiały, i jest podstawowym materiałem używanym właśnie przy produkcji okien.

Minusem tej odmiany szkła jest to, że po rozwaleniu tworzy niebezpieczne, ostre krawędzie, z tego też powodu zarówno przy jego obróbce jak i późniejszym użytkowaniu należy uważać. Wady tej nie ma szkło hartowane, powstałe w wyniku ogrzania a później szybkiego ochłodzenia tafli szklanej. Dzięki temu zmienia się struktura wewnętrzna, dając duży poziom wytrzymałości na mechaniczne uszkodzenia.

Kliknij ten link i zobacz w treści (http://www.prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/meble-medyczne-i-zastawy/) opublikowany w tamtym miejscu tekst. Są tam inne tego rodzaju materiały. One również analizują tę tematykę.

Ten rodzaj szkła cieszy się ogromną popularnością w budownictwie, bardzo ładnie wyglądają przykładowo szklane schody, balustrady czy daszki ochronne nad drzwiami.

szkło
Źródło: http://www.flickr.com

Inną rodzajem szkła bezpiecznego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne jest szkło laminowane. Laminowanie szkła polega na tym, że pomiędzy dwoma szklanymi taflami jest umieszczona cienka folia (więcej w temacie tutaj). Po złączeniu wszystkiego trudno nawet dostrzec, że element składa się z trzech warstw, a jego parametry ukazują się w pełnej krasie dopiero wtedy, jak coś się zdarzy. Przedmioty zrobione ze szkła laminowanego nie rozpadają się na drobne części, a pozostają sklejone z folią, przez co są dużo bardziej bezpieczne przy jakiś nieprzewidzianych zdarzeniach.

Poza typowymi zastosowaniami w oknach samochodów czy domów jest także często używanym materiałem dekoracyjnym.

Koniecznie zobacz tekst na stronie (http://www.bautec-lodz.pl/budownictwo), w którym także znajdziesz wiadomości traktujący o prezentowanej w tym artykule sprawie. Zapewne jest tam coś ciekawego dla Ciebie.

Do dekoracji często się przykładowo stosuje szkło grawerowane (czytaj więcej). Grawery realizuje się za pomocą nowoczesnych laserów, umożliwiających wykonanie dokładnych i precyzyjnych wzorów, a poza płaskimi taflami coraz częściej taka właśnie technika stosowana jest przy różnego rodzaju kieliszkach, butelkach czy wazonach.