Z jakiego powodu warto odnosić niektóre surowce do specjalnych skupów.

Problemem ludzi jest to, że wytwarzają oni ogromne ilości śmieci. I im dane społeczeństwo będzie miało wyższy poziom, tym będzie ich więcej, widać to doskonale na przykładzie zachodnich krajów. Bardzo duże ilości jednorazowych opakowań, kartonów i butelek przyczyniają się do coraz większego zaśmiecania naszej planety, lecz również powodują, że trzeba je ciągle produkować.

A to z kolei będzie się wiązać z koniecznością wycinki kolejnych hektarów lasów na papier albo wydobycia ropy naftowej żeby móc z niej produkować różne odmiany plastików. O ile ilości opakowań raczej się nie zmniejszy, bo współczesne społeczeństwa są po prostu bardzo wygodne, o tyle można bardzo pomóc przyrodzie odpowiednio segregując odpady (przejdź do strony) i ponownie je wykorzystując. Bo przecież sporą ilość surowców bez problemów można wykorzystać ponownie, czasami nawet niezliczoną ilość razy. Jeśli takie możliwe do ponownego wykorzystania odpady nie trafiałyby do śmietników, ale do różnego rodzaju skupów, to nie tylko miałaby z tego korzyści przyroda, ale także osoby które by to robiły mogłyby na tym trochę zarobić.
skup

Trzydzieści lat temu dla młodych osób skup surowców wtórnych było miejscem, w jakim można było bardzo dobrze zarobić. W tamtym okresie wszelkie napoje sprzedawano w butelkach ze szkła, jakie można było oddawać właśnie do skupów i dostawało się za to trochę pieniędzy. Obecnie butelki prawie nie są skupowane prawie się nie skupuje, bo zdecydowana większość napojów sprzedawana jest w butelkach z plastiku, a z kolei szklane są często jednorazowe i nie można ich oddawać.

Nadal można jednak oddawać różnego rodzaju metale a także kartony i papier. Oczywiście jeżeli ktoś ma jeden garnek do wyrzucenia, to specjalnie jeździł nie będzie, żeby go oddać na złom. Jeśli jednak będzie to na przykład popsuty piecyk gazowy, to spokojnie można udać się z nim na jakiś skup (Starocie – antyki warszawa) miedzi i tam dostanie się za niego blisko sto złotych. Podobnie będzie z makulaturą, jeśli ktoś ma trochę miejsca i może ją gdzieś gromadzić, to przez rok może jej uzbierać nawet kilkadziesiąt kilogramów.