Dlaczego powinniśmy się uczyć języka naszych sąsiadów? Dowiedz się dlaczego…

Przez mnóstwo lat mieliśmy uczulenie na języki naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Strasznie kojarzył nam się język rosyjski, dlatego też niewiele osób chciało go poznawać. Oczywiście, w poprzednim ustroju był to obowiązkowy język obcy w każdej szkole, od Bałtyku, aż po Zakopane. Ale odkąd zyskaliśmy demokrację, język Puszkina, pomimo całej swojej urody, uparcie kojarzył nam się z cierpieniami, jakie przeżywaliśmy z powodu Rosjan. Ta obsesja na szczęście odchodzi w zapomnienie i dziś wielu młodych ludzi pragnie poznać język naszych mocarnych sąsiadów zza wschodniej granicy.

A przez cały ten okres dyskryminowaliśmy języki naszych równie bliskich słowiańskich braci. Ukraiński czy białoruski były dla nas tylko odmianą rosyjskiego i nie chcieliśmy brać ich na poważnie, tym bardziej, że znając tylko rosyjski można się było swobodnie porozumiewać na obszarze całego Związku Radzieckiego.

książka ukraińska
Autor: felixum8888
Źródło: http://www.flickr.com

A przecież język ukraiński posiada bogatą tradycję, również piśmienniczą. Ukraińcy posiadają własnych wspaniałych wieszczów narodowych oraz twórców literackich, stąd też błędem jest wrzucanie go do tego samego wora z językiem rosyjskim.

uroda (np. kliknij, zobacz, sprawdź) języka ukraińskiego to nie jedyny powód, by się go nauczyć. Ze względu na to, że jesteśmy z Ukraińcami sąsiadami, kwitnie nasza relacja w sferze ekonomicznej, jak również kulturalnej. Zakłada się liczne wspólne instytucje i wydarzenia. Rodzimi biznesmeni robią z kolegami z Ukrainy mnóstwo opłacalnych interesów. Dlatego tak potrzebna jest znajomość języka ukraińskiego. Jeśli pragniemy współpracować z Ukrainą, powinniśmy potraktować ją jak poważnego partnera, który zasługuje na szacunek.

Z tego powodu dużo ludzi znajduje swoją przyszłość właśnie w tym kierunku. Dlatego zaczynają studia filologiczne lub wykupują kursy ukraińskiego. Jeszcze korzystniejszym wyjściem jest tłumacz przysięgły ukraiński jak Zelwak. Ten fach otwiera przed nami dużo drzwi. Jest to też wyjątkowo opłacalne zajęcie. Wystarczy przeglądać codzienną prasę, by zobaczyć jak często poszukuje się osób ze znajomością języka ukraińskiego. Warto wykorzystać tę wyjątkową szansę, a przy okazji poznać niezwykłą kulturę, tak nam przecież bliską.