Czym zajmują się biura tłumaczeń?

Biura tłumaczeń są to biura zrzeszające tłumaczy o przeróżnych specjalnościach, zarówno przysięgłych jak i tłumaczy zwykłych. Istnieją małe biura tłumaczeń, które zwykle obsługiwane są przez jedną osobę. Biura te tłumaczą często tylko jeden język obcy (najczęściej język angielski).

Słownik
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Można także spotkać średniej wielkości biura (kliknij) tłumaczeń zajmujące się tłumaczeniami kilku języków. Oferują tłumaczenia zwykłe, oraz przysięgłe i ustne. Zaś biura (www.creoconcept.pl/pl/zespol/) tłumaczeniowe duże, mające siedziby w na terenie całego kraju zajmują się tłumaczeniem na z prawie wszystkich języków świata (zobacz: )! Jeżeli poszukujemy tłumaczy mało rozpowszechnionych języków, najłatwiej znaleźć ich w większych miastach. Wiele z warszawskich biur tłumaczeniowych może zaoferować takie nietypowe tłumaczenia.

Wszystko jedno gdzie dane biuro ma swą siedzibę: czy w Poznaniu, czy to Kraków czy jest to warszawskie biuro tłumaczeniowe, wszystkie one funkcjonują na podobnej zasadzie, mianowicie wpierw dokonuje wyceny tłumaczeń na zapytanie klienta. Zdarza się, iż klient potrzebuje przetłumaczyć coś „na już”. Wówczas, za taką usługę tempie priorytetowym (jeżeli jest to rzecz wykonalna) biuro tłumaczeniowe dolicza pewną sumę. Biura tłumaczeń zajmują się przeróżnego rodzaju tłumaczeniami, są to na przykład: tłumaczenia prawnicze, naukowe, przysięgłe, turystyczne, techniczne.

Jeżeli takie jest zapotrzebowanie taka potrzeba, tłumaczy się również listy czy prywatne rozmowy klientów. Wykonuje się tłumaczeń zarówno pisemnych jak ustnych. Wszystko podług zapotrzebowania (doczytaj: ). Oczywiście w takich agencjach powinni pracować wyłącznie wykwalifikowani pracownicy, znający się na rzeczy, posiadający odpowiednie upoważnienia do wykonywania zawodu tłumacza. Takie biuro winno działać legalnie i mieć zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności. Od 2001 roku działa tzw Polskie Stowarzyszenie Biur Tłumaczeń (PSBT), którego celem jest reprezentowanie polskich agencji tłumaczeń a także promocja dobrych praktyk i wysokiej jakości usług wykonywanych przez polskie agencje tłumaczeń, a również budowanie ich dobrego wizerunku. Polskie Stowarzyszenie Biur Tłumaczeń jest członkiem międzynarodowych organizacji branżowych t.j. EUATC, OASIS, LISA, oraz tekom.