Czym jest znak towarowy i jak wygląda jego ochrona?

Znak towarowy to innowacyjny fragment, jaki jest prawnie chroniony. Znakiem towarowym może być szkic, kompozycja kolorystyczna, a także wyraz lub nawet sygnał dźwiękowy bądź melodia.

Znaki towarowe używane są aktualnie przez biznesmenów w obiektach gospodarczych w konkretnym, dokładnie sprecyzowanym celu. Znak towarowy pozwala na identyfikację usługi czy danego wyrobu pośród Klientów. Znak towarowy wolno zarejestrować w urzędzie patentowym, w jakim zapisuje się różnorodne patenty. Jeżeli zaś potrzebujemy stworzyć własny znak towarowy , wtenczas możemy zgłosić się do biura patentowego, jakie skonstruuje dla nas podmiotowy patent.

Niejedno biuro patentowe w Gdańsku posiada ciekawą i szeroką ofertę związaną z patentami. Po rejestracji znaku towarowego w urzędzie patentowym, zdołamy z niego prawnie, legalnie korzystać, a inne osoby nie zdołają wykorzystać go bez zgody właściciela. Znak towarowy jest zabezpieczony, adwokatem (zobacz strona polecana w temacie)tek tego konkurencja nie może używać znacząco pokrewnych znaków czy etykiet. W takich sprawach właściciel znaku towarowego może prawnie domagać się odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Stosowanie czyjegoś znaku towarowego bez zgody właściciela może skierować na takiego użytkownika duże kary.

Musimy jednakże pamiętać, iż nie każdy znak towarowy będzie traktowany jako własność w sposób cały. Niektóre wyrażenia charakteryzują bowiem konkretną klasę artykułów i używa się ich w języku powszednim, dziennym. Przykładem może być słowo Apple, które oznacza jabłko, a także firmę „Apple”. Najogromniejszą ochronę mają znaki towarowe, jakie zostały wymyślone i stworzone od zera. Chodzi tu o określenia, które nie funkcjonują w języku potocznym, używanym na co dzień. Są to nowiutkie słowa, wymyślone poprzez danego przedsiębiorcę. Warto starannie zapoznać się z regułami dotyczącymi obrony znaków towarowych, szczególnie jeśli zamierzamy wymyślić i zarejestrować własny znak towarowy.