Czym jest spawanie, jakie są jego rodzaje? Co powinniśmy wiedzieć o najbardziej znanych metodach spawania?

Jak ktoś nie ma do czynienia ze spawaniem, lub spawa raz na pewien czas, to w rzeczywistości nie ma pojęcia, że istnieje jego wiele sposobów. To nie jest za bardzo istotne dla przeciętnego człowieka, jednakowoż kiedy zaczynamy się tym zajmować coraz częściej, to powinniśmy poznać najbardziej znane techniki. Zwłaszcza w dziedzinie typu spawanie konstrukcji stalowych. Jakie mamy rodzaje?

Spawanie
Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek korzystnie poznać spawanie łukowe elektrodą otuloną. Jest to także nazywane jako metoda MMA. Jest to najstarsza i najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego.

Nie ociągaj się! Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, to na kolejnej stronie wyszukasz dalsze wątki (http://www.alglas.pl/) na ulubiony przez siebie opis.

W takiej metodzie stosowana jest elektroda otulona, składa się z metalowego rdzenia, który pokryty jest sprasowaną otuliną. Między końcem elektrody a spawanym materiałem tworzy jest łuk elektryczny. Zajarzenie łuku ma charakter kontaktowy, dzieje się tak poprzez dotknięcie końcówki elektrody do materiału spawanego. Elektroda tak więc topi się, zaś krople stopionego metalu elektrody przemieszczane są poprzez łuk do jeziora spawanego metalu.

Dzięki temu może się wytworzyć spoina. Spawacz powinien dosunąć elektrodę w miarę jej stapiania do spawanego przedmiotu, dzięki temu może utrzymać łuk o stałej długości i jednocześnie przesuwać jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Inną metodą spawania jest metoda TIG. O co w niej chodzi? Łuk elektryczny jest inicjowany przez potarcie elektrodą wolframową w materiał spawany. Odmienny sposób jest bezdotykowy, a dzieje się tak dzięki działaniu układu jonizatora – zobacz .

W takim spawaniu uchwyt spawalniczy pchany jest jedną ręką, w momencie gdy druga dostarcza materiał dodatkowy, jest nim pręt. Ręczne dodawanie spoiwa ma charakter przerywany, tak więc wymaga pewnej wprawy. Po początkowym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem spawacz musi przysunąć pręt w jeziorko, by następnie go odsunąć i przesunąć łuk w kierunku spawania. Ciekawa i pomocna jest też technika MIG/MAG. Zajarzenie łuku zachodzi po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym.

Niedawno pojawiała się nowa, niezwykle ciekawa oferta – żeby ją zobaczyć, kliknij tu i spójrz na stronę (http://www.banery-druk.net/banery-reklamowe-czestochowa) a na pewno się nie zawiedziesz.

Posiada to charakter kontaktowy.

Wysuwający się drut z konkretną prędkością stapia się, a przy pomocy zjawiska samoregulacji długość łuku może pozostać na jednym poziomie. Po rozpoczęciu spawania należy uchwyt spawalniczy przemieszczać dość równomiernie wzdłuż spoiny. Warto obserwować kształt spoiny, utrzymywać stałą pozycję a także odległość uchwytu od spawanego przedmiotu – url. Spawacz powinien przez ten okres koncentrować się na tworzeniu prawidłowej spoiny, ponieważ moment nieuwagi może spowodować powstanie błędów. Jeśli tak się stanie, powinniśmy przerwać spawanie, a później je wznowić.