Czy pracowanie spoza biura ma same zalety? Okazuje się, że niekoniecznie. Sprawdź o jakich minusach trzeba powiedzieć

Mogłoby się wydawać, że pracowanie zdalne, z własnego domu i na swoich warunkach to świetne rozwiązanie dla każdego dorosłego człowieka, który w jakiś sposób musi zarabiać na swoje utrzymanie. Sporo z nas z pewnością marzy o tym i mniej lub bardziej aktywnie do tego dąży. Przecież opcja ta zdaje się być bardzo wygodną. Często pracują tak graficy, copywriterzy albo praca informatyk.

Informatyk
Autor: Mario Behling
Źródło: http://www.flickr.com
Wychodzi jednak na to, że taka praca posiada też parę wad. Praca w domu wymaga od nas mnóstwo samodyscypliny. Nie mamy koło siebie szefa, który powie co i kiedy powinno się zrobić (zbiór ofert pracy). Nie ma również osoby, która weźmie odpowiedzialność, jak i często również takiej, która natychmiast będzie w stanie pomóc, gdy wystąpią problemy. Będziemy tak naprawdę skazani na samowystarczalność. Praca w biurze nie generuje takich problemów. Tam łatwo znaleźć kogoś, kto w razie problemów wyciągnie pomocną dłoń (mowa oczywiście o normalnych zakładach pracy, bez atmosfery mobbingu i zbędnej rywalizacji).

O wspomnianą samodyscyplinę często rzeczywiście ciężko. W deszczowe, jesienne dni dużo ciężej będzie podnieść się wcześniej z łóżka oraz wziąć się do pracy, jeżeli nie będzie za bardzo przymusu. Może być także ciężko oprzeć się ładnej pogodzie czy mnóstwie innych okoliczności, które zachęcać będą do zostawienia pracy na potem. W domu po prostu o wiele trudniej o skupienie, szczególnie, kiedy nie mieszkamy sami. Przy małych dzieciach może być to nawet niemożliwe. Praca w domu może także prowadzić do alienacji. Czy tego chcemy, czy nie, zakłady pracy są miejscami, w których dorośli ludzie budują najwięcej relacji z innymi ludźmi. Jeśli nie będziemy mieć tych okazji, prędko możemy zacząć skarżyć się na osamotnienie. Przy braku podpory ze strony innych oraz wspólnych celów zawodowych grozi nam również szybsza utrata motywacji a do tego wypalenie.

Widoczny jest pewien trend pośród freelancerów, polegający na wspólnym wynajmowaniu pomieszczeń biurowych wraz z innymi podobnie pracującymi ludźmi. Tak jest w wielu miejscach w Polsce, dajmy na to praca Radom (zobacz nowe oferty pracy). Jak więc widzimy, nawet sposród osób pracujących niezależnie jest konieczność posiadania zawodowych relacji z innymi ludźmi.

Czy praca w domu jest odpowiednia dla każdego?
Na pewno nie. Każdy z nas posiada inny charakter i inaczej będzie potrafił dopasować się takiego trybu życia. Może się okazać, że po jakimś czasie zatęskni się za biurem i z chęcią wrócimy na etat. Być może będziemy szukać nowej pracy, sprawdzać oferty pracy Żyrardów (zbiór ofert pracy).

Kliknij ten odsyłacz oraz zobacz więcej (https://www.kompasinwestycji.pl/strona/raport-rynku-budowlanego) bardziej precyzyjnych danych dotyczących podnoszonego tu artykułu. Niewątpliwie jest on bardzo ekscytujący.

Takie przypadki występują dość często. Trzeba jednak spróbować, gdyż wbrew temu co możemy wywnioskować z tego tekstu, zdalny tryb pracy posiada także sporo zalet.