Czy pokaźna liczba miejsc pracy ma wpływ na odnalezienie się na rynku pracy?

Zaraz po studiach nadchodzi taka chwila, kiedy rozpoczyna się poszukiwania pierwszej poważnej pracy. Oczywiście bardzo wiele ludzi już w trakcie studiów poszukuje jakiegoś zajęcia, dorywczej pracy, letniego wyjazdu zagranicę albo wolontariatu, ale poszukiwanie zatrudnienia dopiero po ukończeniu szkoły wyższej kształtuje się trochę inaczej. Najczęściej szukamy posady, w której moglibyśmy pozostać na dłużej, a nie popracować kilka miesięcy, tymczasowo i zrezygnować.

Praca księgowej
Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com
Rynek wypełniony jest ofertami pracy z wielu rozmaitych branży. By się o tym przekonać wystarczy zwrócić uwagę, jak wiele pozycji wskaże nasza przeglądarka. Kluczowe jest, żeby powiedzieć sobie, co z naszej sfery zawodowej lubimy robić najbardziej,w czym się odnajdziemy i w czym czujemy się dobrze. Jeżeli nie do końca umiemy określić, jaki rodzaj pracy najbardziej by nam się podobał, dobrze złożyć aplikacje do miejsc pracy o odmiennych charakterystykach, by sprawdzić w praktyce, co tak naprawdę chcemy robić w przyszłości, a czego chcemy zdecydowanie uniknąć.

Osoba kreatywna, o dużej giętkości i całkiem niezłym kontakcie z ludźmi będzie szukała odmiennego typu wakatu niż osoba nastawiona na zadanie i z ogromną wiedzą, ale bez umiejętności dzielenia się nią. Sporo osób najzwyczajniej w świecie zaczyna od zapytania kolegów, poszukiwań na portalach ogłoszeniowych i w lokalnych gazetach. W sieci szukają pod hasłem „oferty pracy Legnica” lub „oferty pracy Stargard Szczeciński”, aby otrzymać rezultaty jedynie ze swojego miasta. Jest to całkiem dobry system i szukanie w sieci jest na pewno dużo wygodniejsze niż w gazecie.

Wprowadzenie nazwy miejscowości stanowi pewne zawężenie, ponieważ szukając po frazach „oferty pracy Legnica” nie otrzymamy raczej listy ofert z północy kraju, ale takie słowa jak „praca Bytom” niestety powodują, iż lista wyszukań nadal jest bardzo duża. Umiejętne szukanie także jest cenną umiejętnością, którą warto mieć.

Jeśli interesuje Cię omawiany tekst, to bez wahania kliknij tutaj i przeczytaj oprócz tego inny tak samo pasjonujący news muzyka bez opłat.

Poszukując ofert pracy w gazecie nie będziemy mogli posługiwać się wyszukiwaniem control+F. Dobrze rozszerzyć frazę „praca Bytom” albo „oferty pracy Stargard Szczeciński” o słowa, które charakteryzują miejsca, w jakich chcemy znaleźć zatrudnienie, na przykład: szkoła, urząd (więcej ofert). Wyniki powoli zawężą się do takiej ilości, którą będziemy w stanie spokojnie przeanalizować.