Część swojego podatku można zadysponować oraz oddać fundacjom. Pamiętaj o tym, oni liczą na pomoc

Każdego roku przychodzi moment, kiedy podatnicy powinni składać swoje deklaracje podatkowe. Wiąże się to z uzupełnieniem stosownego druku, a następnie dostarczeniem go do wymaganego Urzędu Skarbowego. W zależności, czy wspomniany formularz wykaże zwrot podatku czy konieczność jego dopłaty, należy później zapłacić żądaną sumę albo oczekiwać na zwrot nadpłaconego podatku. Przy okazji sporządzania deklaracji można również oddać 1% podatku potrzebującym osobom lub fundacjom.


Dlaczego warto oddać jeden procent podatku?

1% podatku z pewnością nie okazuje się zawrotną kwotą, jednak potrzebującym rzeczywiście się przyda. Dzięki pieniądzom otrzymanym od podatników organizacje pożytku publicznego mają możliwość zdziałać wiele dobrego. Przeważnie są to instytucje, które utrzymują się z darowizn ludzi oraz pozyskanych sponsorów, jak też z różnych akcji charytatywnych i zbiórek organizowanych w ciągu roku. Przekazanie dla nich 1% podatku okaże się okazaniem wsparcia słusznej sprawie i ogromną pomocą.
papiery
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Czym okazują się organizacje pożytku publicznego?

Bez wątpienia sporo osób zadaje sobie pytanie, kim okazują się wspomniane organizacje pożytku publicznego, którym oddaje się swój procent podatku – zajrzyj na stronę . To przeważnie różnorakie fundacje oraz ośrodki zajmujące się pokrzywdzonymi przez los ludźmi i czworonogami. To organizacje otaczające opieką chore oraz niepełnosprawne dzieci czy starsze osoby, ale również hospicja lub przytuliska dla bezdomnych zwierząt. Status organizacji pożytku publicznego mają także stowarzyszenia ekologiczne, jakie gromadzą fundusze na zapobieganie wyginięciu rzadko występujących zwierząt i roślin. Jak widać, wybór organizacji pożytku publicznego jest niezwykle rozległy, zatem każdy podatnik odnajdzie cel, jakiemu warto przekazać własny procent.

Ciekawią Cię przeróżnego rodzaju fachowe artykuły? Więc kliknij tutaj prawo autorskie i czytaj nasze następne newsy na ten temat. Liczymy na Twoją recenzję.Czy ja za to zapłacę?

Podatnicy nie powinni się bać, oddanie 1% podatku nie łączy się z żadnymi opłatami obciążającymi ich portfel. W momencie, jeśli nie poinformują, że zamierzają przekazać wspomniany procent podatku na dobry cel, pieniądze te po prostu zostaną przekazane na rzecz skarbu państwa. Jeśli jednak wykażą w formularzu, że pragną przekazać cząstkę podatku jakiejś fundacji, urząd skarbowy odda wykazaną sumę na rachunek wskazanej poprzez numer KRS organizacji.