Czemu osoby pracujące w biurach w małych firmach muszą mieć rozległą wiedzę z wielu dziedzin

W dużych firmach jest wyraźny podział pomiędzy biurowych i księgowych pracowników. Każda z takich osób ma ściśle wyznaczony zakres obowiązków i kompetencji, i jeżeli jakaś sprawa będzie poza nie wychodzić, to zostanie przekazana do innego pracownika. Niekiedy taki łańcuszek odpowiedzialnych za daną sprawę pracowników może wynosić nawet kilka, a rezultatem tego może być wykonywanie prościutkich nawet spraw przez długi okres czasu. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w niewielkich firmach, zatrudniających kilka czy kilkanaście osób.

podatek
Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Z czego większość z nich to są magazynierzy albo handlowcy, a biurowymi sprawami zajmuje się jedynie jedna osoba. Tak naprawdę zakres obowiązków takiego pracownika będzie dużo większy, niż jedynie zajmowanie się korespondencją i odbieranie telefonów. Oprócz spraw typowo biurowych osoby na takim stanowisku powinny być dobrze rozeznane w obowiązujących przepisach księgowych i kadrowych, dobrze żeby też wiedziały jak przygotować wezwanie do zapłaty, jak napisać pozew do sądu czy wyliczyć odsetki od wpłat po terminie – jak napisać pozew do sądu.

Bierze się to z tego, że nieduże firmy zwyczajnie nie będą miały możliwości na przyjęcie paru osobnych osób do prowadzenia księgowości i obsługi biura. Księgowe sprawy przeważnie realizuje biuro rachunkowe, któremu należy przekazać wystawione dokumenty sprzedaży, faktury kosztowe (efematic.pl/) i wszystkie inne rzeczy mogące mieć wpływ na podatki. Ale czasami pracownik
finanse

takiej firmy i tak musi się w sprawach księgowych orientować, umieć obsługiwać kalkulator podatkowy i wiedzieć jak się liczy niektóre rzeczy – sprawdź kalkulator podatkowy. Jako przykład takich obowiązków jest ściąganie zobowiązań od klientów.

W takiej sytuacji trzeba przygotować dla dłużników wezwania do zapłaty, na jakich dokładnie się przedstawi odsetki podatkowe, wysłać je i następnie monitorować ściąganie tych wierzytelności – odsetki podatkowe. Bardzo przydatna jest także ogólna wiedza w tematach kadrowych. Często samodzielni pracownicy biurowi zarządzają dostarczanymi wnioskami urlopowymi i zwolnieniami chorobowymi, więc również muszą się dobrze w tej tematyce orientować.