Co trzeba wiedzieć o stalowych profilach?

Ostatnio bardzo powszechne stały się budowle z płyt gipsowo-kartonowych. Jest to niedroga i prosta metoda budowania ścian w budynkach czy obniżania stropu. Takie tworzywa można małym kosztem kształtować w dowolny sposób, bez użycia specjalistycznych przyrządów, przycinając je do wymaganych rozmiarów i form.

Fragment budynku
Autor: Trevor Cummings
Źródło: http://www.flickr.com
Budowlanym przebojem w ostatnim czasie jest też sklejka, którą można przycinać na zamówienie do dowolnych, nawet skomplikowanych kształtów dzięki urządzeniom CNC. Z tworzywa tego można budować – sprawdź przykłady – trójwymiarowe konstrukcje, elementy umeblowania i tak dalej. W takim budownictwie najważniejszy jest jednak sposób mocowania tego rodzaju płyt, zwłaszcza przy podwieszaniu sufitów i budowaniu ścian wewnątrz budynku – mocuje się je na charakterystycznych, łatwych w kształtowaniu i lekkich listwach ze stali.

Konstrukcje ze staliTzw. profile stalowe są niedrogie i łatwe w kształtowaniu. Można z nich budować

Most wykonany ze stali
Autor: Hefin Owen
Źródło: http://www.flickr.com

np. stelaże do obniżania sufitów, do których bardzo łatwo przytwierdzić regipsy z wykorzystaniem wkrętów. Dzięki szerokiej gamie profili, można za ich pomocą budować różnego rodzaju konstrukcje o różnych zastosowaniach, w części profili można nawet poprowadzić instalację elektryczną czy inne przewodem zobacz (odkryj serwis) – przykładowo od sieci internetowej czy telewizji. Profile okrągłe umożliwiają przeprowadzanie w ich środku także instalacji wodnej. Dzięki konstrukcji zrobionej z prostej w formowaniu stali, wszelkiego rodzaje profile można przycinać do wymaganych wielkości za pomocą specjalnych nożyc do stali. Nożyce takie można kupić we wszystkich sklepach z narzędziami. Połączenia kątowe można konstruować z użyciem piły kątowej z odpowiednią tarczą, którą również można dostać w sklepie narzędziowym.

Moda ze Stanów
Moda na konstrukcje opierające się o stalowe stelaże przyszła na kontynent z USA. Tam, z uwagi na większe zagrożenie huraganami i innymi anomaliami pogodowymi, buduje się budynki jednorodzinne z niedrogich materiałów izolowanych specjalnymi tworzywami termoizolacyjnymi, dzięki którym okres zimowy w takich domach nie jest uciążliwy. Dzięki niewielkim kosztom wykonania konstrukcji, przyjęły się one także w Europie. W odróżnieniu jednak od Stanów, na terenie Europy konstrukcje opierające się na stalowych profilach wykorzystuje się w budownictwie wewnętrznym – przykładowo pozwala to w znaczny sposób obniżyć koszty zaadaptowania strychu.