CRM – czym jest i w jakim celu warto go wdrożyć?

Czy CRM (z angielskiego Customer Relationship Managment ) to to samo, co system CRM? Dla wielu na pewno to jednakowe pojęcia, jednakże warto je odróżniać. Sam CRM ma wiele szerszy obszar, jest pewnego typu filozofią, zorientowaną na konsumentów. Tymczasem system to jedynie jego narzędzie wykorzystywane do wypełniania dewiz nadmienionej filozofii.

Biurko
Autor: Terry Madeley
Źródło: http://www.flickr.com
Wybierając wyłącznie instrument (nabycie systemu CRM) nie odniesiemy spektakularnego sukcesu. W ślad za wyposażeniem się w potrzebne środki, powinna pójść praktyczna koncepcja wdrożenia nadmienionej filozofii CRM. System CRM kooperuje z wieloma obszarami firmy. Wspiera procesy biznesowe z zakresu promocji, postaci klienta, a także sprzedaży.
Kto przynosi najogromniejsze zyski przedsiębiorstwu? Rzecz jasna klienci. Koncepcja CRM jest szczególnie zorientowana na ich wymogi. Zadowolony klient to taki, którego wymogi zostały spełnione. Jakie informacje są nam niezbędne, by skutecznie wcielić w życie reguły CRM oraz najlepiej wykorzystać sam system? Instrument wyłącznie nagromadzi dane, to do nas należy ich rzetelna interpretacja oraz prawidłowe wykorzystanie nazbieranego materiału.
Dzięki CRM otrzymujemy potężne wsparcie tak w czasie przedsięwzięć przedsprzedażowych (zgodnych z preferencjami klienta (poznaj na stronie na ), jak także posprzedażowych (możliwość rozbudowywania systemu gwarancyjnego). Wskutek tego można fachowo podejść do obsługi klientów, zaś ich satysfakcja przełoży się na dochód naszej firmy.
System CRM to instrument, który pozwoli nam „posiadać” wszystkich nabywców w jednym miejscu. Posiadanie rozbudowanej wiedzy na temat naszych odbiorców stawia nas krok przed konkurencją. Zastosowanie podobnego narzędzia to inwestycja na lata, która na pewno przełoży się na lepsze efekty przedsiębiorstwa.

Dla kogo dedykowany crm? Przedsiębiorstwa z precyzyjnymi oraz nieźle działającymi procesami winny dobrać rozwiązania tzw. dedykowane. W przypadku owych systemów warto zwracać uwagę na wykonawcę. Realizator poza stworzeniem systemu winien również go podtrzymać, pomóc podczas wdrożenia, serwisować oraz posiadać kompetencje do jego późniejszego rozwoju. Trzeba pamiętać, że w przypadku upadku bądź likwidacji przedsiębiorstwa partnera, możemy utracić serwis.