Co trzeba mieć na uwadze, jeśli pracuje się na etacie?

Rozpoczynając swoją pierwszą pracę, mamy niewielką wiedzę na temat praw pracowniczych. Powinno się poznać przynajmniej kilka z nich.

Podpisywanie umowy o pracę
Autor: Victor
Źródło: http://www.flickr.com
Bez wątpienia każda zatrudniona osoba spotkała się pojęciem nadgodzin. Zgodnie z kodeksem pracy osoby , które mają podpisaną umowę na cały etat powinny dziennie przepracować osiem godzin. Nieraz jednak ten czas pracy ulega wydłużeniu, przez co tworzone są nadgodziny. Obowiązkiem pracodawcy jest zrekompensowanie ponad wymiarowego czasu pracy.

Czy masz chęć zgłębić omawiane zagadnienie? Jeśli tak, to sprawdź rekomendowany link (https://silesia-fundusz.pl/), a zapewne odnajdziesz tego typu newsy, które okażą się niesamowicie przydatne.

Pracodawca może za te nadprogramowe godziny poświęcone na pracę wypłacić wynagrodzenie, może też postanowić udzielić wolne za nadgodziny – kliknij to.

Obecnie znaczna część pracodawców wybiera wariant drugi. Wolne za nadgodziny jest po prost dla pracodawcy rozwiązaniem bardziej korzystnym. Każdy pracownik za wykonywaną przez siebie pracę musi otrzymywać wynagrodzenie. I w tym miejscu pojawiają się dwa określenia: płaca brutto i płaca netto. Jaka jest między nimi różnica? Otóż płaca brutto przeczytaj na stronie oznacza całe całe wynagrodzenie ustalone przez pracodawcę, zanim będą od niego odliczone opłacane przez pracodawcę składki oraz podatki. Przedsiębiorcy mają prawo (zobacz prawo w grach komputerowych) do ZUS odliczenia – pod tym adresem szybko uzyskasz pomoc. Wspomniane ZUS odliczenia umożliwiają odliczenie składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od podatku dochodowego.

Każdy pracownik bez najmniejszych wątpliwości chciałby wiedzieć, jaka ilość wolnego należy mu się za pracę trwającą więcej niż osiem godzin w ciągu dnia. Podczas jednego roku liczba godzin nadliczbowych nie może być większa niż sto pięćdziesiąt godzin. Ile dni wolnych należy się pracownikowi uzależnione jest od tego, ile przepracował nadgodzin. Za każdą przepracowaną nadgodzinę osoba zatrudniona ma prawo do jednej godziny wolnego. Jeśli więc pracownik pracował osiem godzin więcej ma prawo do tylu samych wolnych godzin. Pracodawcy zazwyczaj przyznają pracownikom dni wolne za pracę w nadgodzinach, chociaż mogą za nie także wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. To pierwsze rozwiązanie jest jednak dla nich lepsze, dlatego decydują się na nie chętniej. Kodeks pracy daje tutaj bowiem dowolność, pracodawca może, ale nie musi płacić za nadgodziny. Może udzielić pracownikowi dzień wolny. I tak aktualnie postępuje zdecydowana większość pracodawców. Faktem jest, że wielu pracowników preferowałoby jednak wynagrodzenie.