Co warto wiedzieć o zdalnym filmowaniu z powietrza ?

Mało kto nie zachwycał się podczas oglądania filmu z kadrami z powietrza. Uchwycenie wielu horyzontów, np. ciągnących się wojsk lub trudnych do ogarnięcia krajobrazów i przestrzeni pamiętamy na dłużej. Uchwycenie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, ale nie tylko kinematografia korzysta z takich rozwiązań – powietrzne spoty to też kąsek dla branży reklamowej, turystycznej i lotniczej.

Tworzone są kolejne filmy promujące miasta, w których korzysta się z usług firm proponujących filmowanie z powietrza jak ta. Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne mają zamontowane aparaty cyfrowe do relacjonowania widoków z powietrza. Koszt ujęć „powietrzno-filmowych” zależy w znacznym stopniu od kamery trenerów (zobacz więcej dowiesz się na tej stronie) aparatu (ostrości lustrzanki), uwarunkowań miejskich, rodzaju ujęć (dynamiczne – bez ruchu). Do kosztów zalicza się też czas włożony w podniebne kręcenie, a także kwestia dojazdu sprzętu na plan kręcenia.
Najistotniejszym czynnikiem, bez którego filmowanie (np. filmowanie wesel Kraków) spełzłoby na niczym, jest zapewnienie legalności i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest uznawana za niebezpieczną, bez odpowiednich kontroli i pozwoleń, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Dlatego też robienie sesji nad dużymi skupiskami ludzi czy gęstą siecią radiowo-telewizyjną także przekracza możliwości podniebnych reżyserów.
Dron z kamerą
Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, ale także one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – rzecz jasna – nie „pod słońce”, chyba że takie jest założenie twórcy. Platforma osiąga prędkość samochodów – oscyluje w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i efektów szybkościowych.

Działalność zleceniodawców oferujących filmowanie z powietrza to klasyczna działalność z fakturami i umowami o zlecenie lub dzieło. Filmowanie z przestrzeni powietrznej jest cenne, ale jednocześnie kosztuje samego właściciela. Aby móc rozpocząć działalność reżyserowania w przestworzach firmy muszą otrzymać licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego z siedzibą w Warszawie.
Z wyjątkowych ujęć korzysta wiele podmiotów podróżniczych i reklamowych. Niezmierzalne i rozłożyste horyzonty widzimy na przydrożnych billboardach, w elementach usług deweloperskich, czy biurach podróży.