Co warto wiedzieć dobierając instalacje oświetleniową do domu?

Pokój dzienny to swoista wizytówka domku. To punkt spotkań, lecz również odpoczynku i relaksu. Toteż warto podkreślić oświetleniem jego charakter jak też zaakcentować aranżację pomieszczenia. W tym wypadku nie wystarczy jedno oświetlenie sufitowe. Dobrze jest pokusić się o bardziej wyszukaną kombinację oświetlenia.

lampa sufitowa
Autor: U.S. Army
Źródło: http://www.flickr.com

Klasycznym już wyjściem jest lampa podłogowa ze ściemniaczem (sprawdź przykłady: i punkty świetlne w formie kinkietów, lamp jadalnych, podłogowych a także dekoracji świetlnych np. z opraw do obrazów, podświetleń półeczek a także kompozycji oczek halogenowych albo żarówek LED. Użycie złożonego oświetlenia przez zestawienie światła ogólnego z punktowym i przy dodatkowym uwzględnieniu układów regulacji natężenia światła zapewnia swobodne konstruowanie klimatu wnętrza jak też gwarantuje funkcjonalność jak także oszczędność. Inna ilość światła będzie niezbędna przy spotkaniu towarzyskim, zaś inna przy odpoczynku, a także stosownie do pory roku i ilości światła słonecznego. Oświetlenie główne (np. żyrandol, lampa nad stołem) są nieraz uzupełniane lampą podłogową. Lampa podłogowa wysyła znaczną ilość światła na strop dając w rezultacie łagodne rozproszone światło odbite, sprzyjające odpoczynkowi. Zazwyczaj tego typu lampy mają ściemniacz jak też źródło światła o mocy od 100 do 500W (zazwyczaj żarówka tradycyjna lub halogenowa). Wytwórcy oferują lampy sufitowe dla dzieci w najprzeróżniejszych odsłonach, przykładowo z dodatkowym regulowanym ramieniem wyposażonym w żarówkę mniejszej mocy z przeznaczeniem do oświetlenia miejscowego. Polecamy stronę: ciekawe lampy dla dziecka. Bardzo interesujące rezultaty można uzyskać instalując kinkiety na ścianach. Ich nadrzędny walor to zdobienie pomieszczenia, uwydatnianie kolorystyki, dla przykładu struktury gipsów dekoracyjnych, itp. Kinkiety zależnie od wykonania mogą naświetlać pomieszczenie światłem odbitym od sufitu a także ściany albo świecić bezpośrednio poprzez dekoracyjne klosze.

oświetlenie kuchni
Autor: SKOFF
Źródło: SKOFF

Wybierając lampy wiszące kuchenne trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalność. (Warto zajrzeć: ). Oprócz tradycyjnie już stosowanego podejścia w postaci oprawy na suficie w centralnej części kuchni warto zainstalować oświetlenie miejscowe pod szafkami kuchennymi.