Co to jest znak towarowy i jakie rozróżniamy rodzaje znaków towarowych?

Znakiem towarowym może być wszelkie oznaczenie, które można przedłożyć w sposób graficzny. Znakiem towarowym może więc być zarys, rycina, forma przestrzenna, i nawet dźwięk czy też melodia. Symbol towarowy jest też nazywany mianem loga, symbolu firmowego lub również symbolu handlowego.

Jeśli chcemy, żeby symbol towarowy był objęty ochroną, niezbędna jest rejestracja znaków towarowych w odpowiednim urzędzie. W Polsce za rejestrację znaków towarowych odpowiada Urząd Patentowy RP, którego siedziba znajduje się w Warszawie. Prawo, które chroni praw (polecamy odkryj więcej) towarowy jest aktualne poprzez 10 lat, jednak okres ten wolno oczywiście przedłużyć.
prawo
Źródło: flickr.com

Jak już wspomnieliśmy, znaki towarowe zdołają być prezentowane na przeróżne sposoby. Wśród modeli symboli towarowych zdołamy wyróżnić między innymi symbole ruchome, gesty, znaki dźwiękowe, a także symbole słowne albo też znaki graficzne. Co więcej symbolem towarowym zdoła być też kolor, hologram czy symbole zapachowe. Gdy konkretna firma zarejestruje swój prawnik (polecamy odnośnik do strony) towarowy, nikt nie ma prawa z niego korzystać. Używanie czyjegoś, zarejestrowanego znaku towarowego jest niezgodne z prawem i może wiązać się z poważnymi sankcjami karnymi, między innymi z grzywną. Symbol towarowy to własność przemysłowa konkretnej firmy, która go zarejestrowała.

rejestracja znaku
Źródło: pixabay

Jeżeli interesują nas usługi połączone z wszechstronną osłoną własności przemysłowej i intelektualnej w dziedzinie znaków towarowych, to naturalnie dobrą pomoc zagwarantuje nam biuro patentowe Gdańsk. Biura patentowe funkcjonują na terenie wielu różnorodnych miast, propozycja jest na tyle przestronna, że na pewno odnajdziemy interesujące nas usługi. Marki patentowe posiadają ogromne doświadczenie oraz wysokie kwalifikacje, wobec tego we wszystkich sprawach powiązanych z obroną symboli towarowych bądź również nadwerężeniem praw symbolu towarowego, można zwrócić się właśnie do biura patentowego. Więcej wiadomości na stronie .