Co oznacza skrót ISO i które normy ISO możemy teraz wymienić?

ISO oznacza Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, a jej miano wywodzi się z angielskiego wyrażenia International Organization for Standardization. Głównym celem tej organizacji jest zespalanie krajowych organizacji normalizacyjnych, powinno się dodatkowo dodać, że ISO jest organizacją pozarządową. Intrygującą informacją niechybnie jest to, że określenie ISO nie jest skrótem – jest to oficjalna nazwa, jaka pozostała chętnie zaaprobowana w trakcie konferencji założycielskiej, bo jest ona łatwa do wymówienia a także łatwa do zapamiętania.

Iso 9001
Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com
Organizacja ISO została założona w Londynie w 1946 roku w trakcie jednej konferencji. Na konferencji tej zjednoczyły się dwie przeróżne organizacje, jedną z nich była Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych zaś kolejną Komitet Koordynacyjny Narodów Zjednoczonych do spraw Standardów. W konferencji tej brało udział wiele przedstawicieli rozlicznych państw i miała ona dość burzliwy, niemniej z pewnością niezmiernie intrygujący przebieg. Swoją formalną aktywność ISO rozpoczęło 23 lutego 1947 roku.

Obecnie możemy wymienić bardzo wiele różnorodnych norm ISO. ISO – dodaj serwis do stron zaufanych – ustanawia obecnie normy w każdej dziedzinie życia, w związku z tym możemy wypunktować ich naprawdę niezmiernie wiele. Wśród wielu różnych norm możemy między innymi wypunktować normę Iso 50001 (sprawdź tu) czy też iso 27001, jaka jest normą dotyczącą bezpieczeństwa informacji (czytaj więcej). Do tego w dzisiejszych czasach wyróżnia się dodatkowo normę ISO 9407, która odpowiada za wielkość obuwia, oraz także normę ISO 9000, która (zobacz naszą propozycję villamare.com.pl

Normy HACCP
Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Wśród norm odszukamy również normę ISO 14001, która jest odpowiedzialna za kierowanie środowiskiem, normę ISO 8601, która dotyczy zapisu daty oraz czasu bądź również normę ISO 5800, która dotyczy ścisłości filmów fotograficznych. Jak więc widać, norm tych jest naprawdę niezmiernie dużo i rzeczywiście dotyczą one praktycznie każdych dziedzin naszego współczesnego życia.