Co należy przetestować przy diagnostyce auta

Nierzadko ma miejsce, że użytkownicy samochodów nie zwracają uwagi, czy samochód nadaje się do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Wyjątkowo istotne jest utrzymanie auta w jak najsprawniejszym stanie, żeby nie mieć licznych komplikacji przy użytkowaniu.
Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim trzeba dbać o odpowiedni stan techniczny samochodu.

Jest to najistotniejszą rzeczą, o jakiej każdy świadomy i rozsądny użytkownik pojazdu musi pamiętać. Trzeba cyklicznie minimum co roku podjechać na diagnostykę i zbadać samochód. Zniszczeniu ulegają części zawieszenia, które trzeba raz na jakiś czas wymieniać. Są to wahacze amortyzatory i inne. Kolejną rzeczą, jaką należy obowiązkowo zbadać to zbieżność kół.
błotnik
Autor: sifutoe@sbcglobal.net
Źródło: http://www.flickr.com

Badamy także oświetlenie, czy właściwie pracuje i w nocy bezpiecznie oświetli nam drogę. Niezmiernie ważnym dla bezpieczeństwa elementem są naturalnie hamulce. Wpływają one bezpośrednio na drogę hamowania i nie warto tej kwestii ignorować. Dobrze działające hamulce to podstawa bezpiecznej jazdy. Kolejną rzeczą, o jakiej jednak się nieczęsto pamięta, jest emisja spalin. W tym wypadku bardzo istotne jest, czy w aucie posiadamy dobrze działający katalizator.

Istnieje jeszcze jedna kwestia, o jakiej nierzadko się zapomina. Chodzi o ogumienie. Opony są najistotniejszym elementem utrzymującym pojazd na drodze. Użytkownicy samochodów często nie przejmują się tym, że opony (zobacz opony Falken) w pojeździe są już bardzo zniszczone i nie powinno się ich używać, bo działanie takie jest niezwykle ryzykowne i może doprowadzić do tragedii. Niekiedy ma miejsce, że użytkownicy pojazdów wcale nie wymieniają opon przy zimy i lata. Czasami dochodzi do takiej sytuacji, kiedy samochód porusza się w zimie na oponach letnich oraz odwrotnie – kiedy samochód jeździ na oponach zimowych w sezonie letnim. Znalezienie właściwych opon jest nierzadko pomijanym elementem, który jednak powoduje, że jazda jest o wiele bezpieczniejsza. Na rynku spotykamy bardzo dużo różnych marek, w których ofercie są dobrej klasy opony. Firmy takie jak Barum czy Firestone produkują opony w niewysokich cenach, a na pewno zatroszczenie się o to, żeby jeździć na właściwym ogumieniu sprawi, że prowadzenie pojazdu stanie się dużo bardziej komfortowe.