Co można powiedzieć o drukarkach i jakie istnieją technologie w zakresie druku? Co warto wiedzieć w tym temacie?

Drukarka należy do grupy potocznie zwanych narzędzi peryferyjnych komputera, które są przeznaczone do zadrukowywania na papierze, jak równieża innych tworzywach, co oznacza przykładowo folie czy tekstylia. Wydruki są określane jako twarde kopie ze względu na dobra jakość, są bardziej odporne niż nośniki elektroniczne. Wydruki najczęściej dotyczą tekstu lub grafiki. Drukarki tak naprawdę jesteśmy w stanie podzielić na dwa główne rodzaje, tak określane uderzeniowe i bezuderzeniowe.

maszyna drukarska
Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com
Skąd taki podział? Jest on po prostu związany z mechanicznym występowaniem elementów. Każdy z tych rodzajów posiada własne zasilanie, jak również podajnik papieru i tackę na odbieranie gotowych wydruków. Wielkość drukarek znacząco się różni. Pierwsze drukarki to narzędzia wzorujące się na maszynach do pisania, czyli uderzeniowe , lecz z czasem zostały zastąpione przez drukarki bezuderzeniowe.Najbardziejspotykanymi obecnie w naszych domach i biurach (program do serwisu) są drukarki atramentowe. Nazywane są również jako strumieniowe, bąbelkowe lub potocznie, jako plujki. Drukarki atramentowe są to drukarki bezuderzeniowe, w zależności od typu wykorzystujądwie techniki druku. Jedną z nich jest technologia termiczna, druga zaś pizoelektryczna. Termiczna funkcja druku drop-on-demand, a więc w tłumaczeniu kropla na żądanie jest oparta na powiększaniu objętości atramentu pod wpływem wzrostu temperatury, a dzieje się tak wskutek przepływu prądu. Każdy kanał ulokowany w głowicy jest zaopatrzony w części grzewcze, jakie w parę mikrosekund osiągają temperaturę kilkuset stopni Celsjusza. Pod takim nagłym wpływem zmiany warunków rzeczywistości wytwarza się para wypychająca z dyszy krople atramentu.

Metoda piezoelektryczna jest pokrewną metodą tworzenia nadruku. W jaki sposób to działa W głowicy drukarki znajdują się elementy piezoelektryczne, czyli zmiennokształtne, który jest zależny od siły przepływającego przez nie prądu. Pod tym wpływem właściwe wzrasta ciśnienie w wypełnionym substancją atramentową kanale głowicy. Taki skokowy wzrost ciśnienia rzutuje na wystrzelenie kropli barwnika z dyszy. Warto również wspomnieć o oprogramowaniu dla drukarni, bo wpływa ono na jakość różnorodnego wydruku. Takie intuicyjne oprogramowanie dla drukarni to obecnie coś niezbędnego dla każdej drukarni, ponieważ pozwala na dobre prowadzenie drukarnią lub zakładem poligraficznym.