Co dzieje się z przejętą własnością dłużnika przez komornika? – kilka najważniejszych informacji w tym zakresie

Przejęcie mienia przez instytucję komorniczą nie należy dziś do rzadkości. Łamiący prawo i interesy innych dłużnicy tracą przez swoje postępowanie mienie – od niewielkich akcesoriów po duże posiadłości. Przedmioty przejęte przez komorników są też oddawane pod licytację, której przebieg jest udostępniany ogółowi.

zaktualizowany post na blogu
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Rzeczy, które przejął komornik, a które nie zostały oddane do obrotu w handlu, są licytowane. Nie wszystkie przejęte własności rzecz jasna nadają się do obrotu i oddania ich właściwemu przedsiębiorcy. Kiedy nie mogą lub po prostu nie mają możliwości sprzedaży, na wniosek wierzyciela komornik (zobacz więcej) Goleniów przekazuje własności na licytacje.

Są to decyzje instytucji komorniczych – to w ich gestii leży ustalenie konkretnego sposobu zbycia rzeczy. Strony kancelarii komorniczych większości miast zawierają obwieszczenia, obfite w szczegółowe informacje i koszty licytowanego mienia. Przedstawiają one licytacje tego mienia, które w danym momencie znajduje się w posiadaniu komornika. W obwieszczeniu o licytacji własności wyczytamy, poza niezbędnymi szczegółami jak miejsce i godziny licytacji, także cenę wywoławczą, dane osobiste komornika czy numery konta do przelewu kwoty za mienie. Bez znaczenia przy tym czy licytacje komornicze zachodniopomorskie dotyczą samochodów, większej nieruchomości czy budynku przemysłowego – .

Wytyczne postępowania z przejętym mieniem przez komornika ustala kodeks cywilny.

Gdy masz ochotę dowiedzieć się czegoś ciekawego, to nasza strona może dopomóc Ci w tym. Na takiej witrynie odnajdziesz tylko pożyteczne fakty.

Najważniejsze przepisy w tej kwestii nowelizowano przez kilka dobrych lat. W tej chwili szybkim sposobem przeglądu własności komornika oddanych pod licytacje jest przegląd lokalnych i centralnych witryn komorniczych. Największą z nich jest portal Zobaczymy tam sporo ważnych licytacji, oddzielne dla posiadłości, oddzielne dla ruchomości (a więc innych dóbr materialnych). Jak to bywa w rozbieżności cen w licytacjach, widełki kwotowe są ogromne – od kilkunastu złotych do całych milionów: -> sprawdź informacje.

Koszty własności przejętej przez komornika, są ustalane przez rzeczoznawcę. Zapisy Kodeksu Cywilnego regulują cenę wywołania w pierwszym terminie publicznej licytacji na 75 procent ceny szacunkowej. Brak ofert w tym terminie kończy się obniżeniem cen wyjściowych do połowy kwoty wartości oszacowanej.