Cięcie – najnowsze sposoby obróbki materiałów

W związku z ciągle rosnącymi wymogami klientów, które mają związek z jakością kupowanych wyrobów, daje się zauważyć wielki rozwój techniki i technologii. Dotyczy to wszelakich gałęzi przemysłu, począwszy od budownictwa, skończywszy na obróbce metalu.

Obróbka metalu
Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Obróbka metalu w postaci cięcia czy wycinania przeszła duże zmiany. Spora część nowoczesnych maszyn produkowana jest jako CNC. Toteż gdy poszukujemy partnera – producent stali kwasoodpornej, który ma zrealizować nasze wymagania, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych firm, które oferują swym klientom najnowsze metody w zakresie obróbki blach.

Najczęściej stosowaną metodą precyzyjnego cięcia blach i profili jest cięcie laserem. Pozwala na staranne cięcie blach które są wykorzystywane przy produkcji konstrukcji stalowych a także innych gałęziach przemysłu.

Czy rozpatrywana problematyka żywo Cię zaintrygowała? Jeżeli tak, to kliknij ten link, a tam zobaczmy także (https://novagroup.pl/produkt/kapsula-dermalife-spa-jet-3g) inne artykuły.

Cięcie laserem umożliwia wyprodukowanie elementów, które bez uzupełniającej obróbki mogą być przekazane do dalszej przeróbki.

Obecnie technologia cięcia laserowego jest najlepsza pod względem szybkości oraz efektywności. Analizując współczynnik ceny oraz jakości usługi, ciecie laserowe wypada nadzwyczaj dobrze w stosunku do innych metod cięcia blach, takich jak np. cięcie wodą. Chociaż jest to metoda w zasadzie praktykowana od niedawna, cieszy się ogromnym zainteresowaniem z racji swej precyzji oraz wysokich prędkości cięcia.
Nie ma to jednak wpływu na fakt, że cięcie strumieniem wody to nadal metoda cięcia stali. I chociaż woda to ciecz, która nie kojarzy się z twardością i zdolnością cięcia – użyta pod wysokim ciśnieniem może przeciąć każdy materiał.

Ta metoda jest technologią „zimną”, czyli nie występuje tutaj strefa wpływu ciepła, jak w trakcie cięcia laserem. Toteż ma wykorzystanie tam, gdzie niewłaściwe jest znaczne nagrzewanie materiału, np. ze względu na okoliczność rozhartowania.

Jest to jednocześnie technologia cicha i bezpyłowa – nieszkodliwa dla środowiska naturalnego.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Masz ochotę pozostawić swoje komentarze na temat? Będzie to dla nas niezwykle miłe doświadczenie.

Wybór technologii cięcia jak widzimy zależy od różnych czynników.