Chcesz ekspresowo i bez pomyłek obliczyć podatek za rok 2015?

Możliwości złożenia deklaracji podatkowej jest kilka. Tylko od nas zależy, czy chcemy zlecić tę pracę komuś innemu, czy rozliczyć sobie PIT samemu – w zwyczajnej, papierowej formie lub via internet. Wszystkie sposoby są dobre, więc zdecydujmy się na taki, jaki będzie nam najbardziej pasował i przy którym zyskamy pewność, że nasz PIT został złożony bezbłędnie.

Jeśli jesteśmy niepewni, czy poprawnie rozliczymy nasz PIT, możemy udać się do biura rachunkowego lub – serwis – do samodzielnej, zaprzyjaźnionej księgowej. Zrobienie prostego PIT-u to koszt około 15-20 złotych i nie zabierze więcej niż kilka minut, maksymalnie pół godziny. Policzony dokument PIT biuro może (po wcześniejszym podpisaniu go przez nas) w wersji papierowej przesłać od razu do skarbówki. Ale jest również możliwość przesłania go jako e-deklarację, czyli dokumentu elektronicznego, niewymagającego podpisu. Nasza kopia jest dla nas drukowana przez biuro.

click
Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze ją zatrzymać, bo może nam być jeszcze potrzebna, na przykład w banku gdy będziemy się ubiegać o pożyczkę. Jeżeli chcielibyśmy rozliczyć PIT sami, możemy ściągnąć sobie z internetu PIT 2015 program, który jest całkowicie bezpłatny i wpisywać dane zgodnie ze wskazówkami, uzupełniając kolejne pola. Zwykle jest to całkiem łatwe i nie sprawia większych problemów. Dokument PIT wypełniony przez komputer także można przetransferować bezpośrednio do systemu skarbówki, a egzemplarz dla nas sobie wydrukować. Miejmy na uwadze to, iż można odjąć jeden procent podatku na instytucje charytatywne albo instytucje pożytku publicznego.

Obowiązkowo zweryfikuj ofertę u źródła (https://www.happytree.com.pl/) dotyczącą zbioru pokrewnych artykułów. Są one zamieszczone na podobnym portalu – zobacz je!

Jeżeli otrzymaliśmy płytę typu „PIT 2015 program” jako gratis do prasy lub w ramach jakiejś promocji, można mieć pewność, że numer KRS placówki, od której ją otrzymaliśmy, figuruje w polu 1%. Zdecydujmy o miejscu, któremu chcemy pomóc w pełni świadomie, żeby nie zdecydować się na przypadkową placówkę tylko dlatego, że już jest umieszczona w deklaracji podatkowej –

Jeśli tylko nie zostawimy rozliczenia rocznego na ostatni moment, nawet większe pomyłki można skorygować. Dobrze jest zrobić to wcześniej i nie odkładać tego na ostatni dzień kwietnia, by uniknąć awarii wynikającej z przeciążenia systemu lub tłoku w urzędzie skarbowym.