Buduj mądrze

Dużo osób mierzy się z problemem budowy domu. Jedni powierzają wszystko firmie, inni sami biorą się za układanie cegieł. Są jednak rzeczy które dotyczą każdego i nie zależą od stopnia zaangażowania w inwestycję.

Warunki cieplne budynku to przede wszystkim interes zleceniodawcy, czyli budującego. Dewelopera interesują jak najmniejsze koszty wybudowania budynku, tymczasem ocieplenie o którym piszemy to zaledwie kilka procent całkowitych kosztów. A kiedy kiedy zrozumiemy, że ocieplenie budynków to jeden z najważniejszych tematów decydujących o przyszłym komforcie życia, chętnie skupimy się na tym elemencie inwestycji. Tak naprawdę nie ważne jest to czy paszport energetyczny będzie wymaganym elementem przy odbiorze budynku. Ważne, żebyśmy my czuli się w nim zdecydowanie komfortowo. Wzory pism z zakresu budownictwa ułatwią przejście przez ten temat. Z pewnością temperatura, którą będziemy odczuwać we wnętrzu będzie miała dla nas, jako mieszkańców, kluczowe znaczenie.

Budowniczowie zwracają szczególną wagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła, który definiowany dla przegród budowlanych, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę, a także zestawienie własności cieplnych rożnych materiałów. Co z tego, kiedy to cząstkowe spojrzenie nie potrafi objąć szerzej problemu jakim jest komfort cieplny. Nic nie da super-pustak o właściwościach lepszych od metra styropianu, kiedy wiązanie murarskie umożliwiają swobodny przepływ zimna (fachowo powinno mówić się przepływ ciepła, ale trudno użyć tego sformułowania w stosunku do prawdziwego, przenikającego zimna). Dalego oprócz samych materiałów i ścian ważne jest ocieplanie wszystkich elementów. Decydujemy się więc o na zakup energooszczędnych drzwi i okien, fachowe i nowoczesne ocieplanie stropów.

W właściwie zabezpieczonym przed zewnętrznymi czynnikami wnętrzu możemy zadbać o dalsze podniesienie komfortu przebywania w nim. Miłe w używaniu z pewnością jest ogrzewanie podłogowe. Pozbywamy się kaloryferów i równocześnie zapewniamy sobie ciepło tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy – czyli w nogach. Brak kaloryferów docenią wszyscy, którzy projektują nowoczesne wnętrza. Modna sypialnia nie zniesie w swoim wnętrzu żeberkowanego, podokiennego stwora. Również niektóre rośliny, czy meble nie mogą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów. Ogrzewanie podłogowe niweluje nam te wszystkie problemy. Trzeba dać sobie również spokój z przesądami o niemożliwości zastosowania paneli czy dywanów, przy takim ogrzewaniu. Takie przegrody jedynie nieco ograniczają przepływ ciepła, ale z pewnością nie przeszkadzają w ogrzaniu domu. Bajka o „rozchodzącym” się parkiecie również znika, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym praktycznie nie przekracza 40 stopni.

W takim wnętrzu przydadzą się ładne mebelki. Wiele współcześnie producentów mebli w Polsce i czy to będą meble Black Red White czy z IKEA, nie ma znaczenia. Ważne, żeby zwrócić uwagę na konkretny model i jakość jego wykonania. Wnętrze z dobrymi meblami, ciepłą podłoga i ścianami, zapewni nam komfort o którym piszemy od pierwszego akapitu. Więcej wiadomości znajdziesz na portalu budowlany Projektoskop. Ciekawe projekty domów i nie tylko mieszczą się w portalu budowlanym Projektoskop.Znajdują się tu gotowe projekty domów wykonane przez zawodowe biura architektoniczne.Baza obejmuje przykładowoprojekty domów parterowych,projekty małych domów jednorodzinnych czynowoczesne projekty domów.Każdą budowę domu poprzedza dobrze sporządzony projekt domu.