Bezproblemowe rozliczenie pitów

Ciągle jesteśmy zalewani informacjami na temat corocznego rozliczenia związanych z dochodami. Sporo z tych informacji jest nam niesamowicie potrzebnych i to na nie powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej linii. Aktualnie zbliża się czas rozliczeń deklaracji takich jak pity 2015. Dostarczenie rozliczenia pit do urzędu skarbowego może się odbywać także internetowo, co absolutnie ułatwia całą procedurę. Złożenie wszystkich przydatnych dokumentów w danym czasie pozwoli na spokojne załatwienie takich spraw. W zależności od rodzaju otrzymywania dochodów powinniśmy wybrać inne deklaracje. Pity mające numer 36 rozlicza się, gdy prowadzi się swą firmę czy inną działalność gospodarczą. Pit 37 obowiązuje umowy o pracę, zlecenie oraz o dzieło.

obliczanie podatku
Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Informacje na temat pit 38 – co jest tu najistotniejsze?

W sytuacji zbycia prywatnych papierów wartościowych, jak także różnych udziałów w spółkach, podatnik ma obowiązek rozliczyć się na druku pit (zobacz korekta zeznania podatkowego) 38. Jest wymagane, by deklarację tę złożyli wszystkie te osoby, które w mijającym roku uzyskali prywatnie, czyli oprócz działalności, przychody z tytułu płatnego zbycia papierów wartościowych (). Dotyczy to także pożyczonych papierów wartościowych, czyli tak zwana sprzedaż krótka, rozmaitych pochodnych instrumentów finansowych czy realizacji praw, co z nich wynikają. Znaczące są wówczas też udziały w spółkach posiadających osobowość prawną. Różnicy w tym przypadku nie robi to, czy podatnik w upływającym roku nabył prawa do sprzedawanych papierów wartościowych.

PIT - czas na rozliczenie
Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieje się w ten sposób, bo w przypadku rozliczenia tego typu przychodu głównie istotna jest data odpłatnego zbycia, nie natomiast okres podnoszenia kosztów. Duży dostęp do wyjątkowo cennych informacji sprawia, że każdy z nas znajdzie potrzebne dane dotyczące wypełniania deklaracji pit. Dodatkowo w internecie możemy pobrać mnóstwo programów, które takiego rozliczenia dokonają za nas. To spora oszczędność czasu oraz nerwów, lecz również efektywne ominięcie oczekiwania w urzędach – Sprawdź.