Aktywizacja młodzieży do pracy na rzecz środowiska – akcje utylizacji elektrośmieci.

Od czasu ekspansywnego rozwoju nowoczesnych technologii klarownym się stało, że zaczęliśmy wytwarzać nowy gatunek wyeksploatowanych materiałów. I gdy na początku trwałość sprzętu elektrycznego można było liczyć w dziesiątkach lat, to w dzisiejszych czasach wraz z końcówką okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj zdolność do działania.

wysypisko
Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd od kilku lat możemy zaobserwować akcje medialne informujące społeczność, że ten typ odpady należy utylizować. Genezą takiego działania było pojawianie się w wielu regionach „dzikich” składowisk elektrośmieci (zobacz elektrośmieci wrocław), które nie tylko oszpecały krajobraz, ale wytwarzane prze nie substancje oraz wchodzące w skład pierwiastki powodowały skażenia gleby i wody. Na początku wystarczał sam wywóz śmieci na oficjalne wysypiska, jednak szybko stały się one przepełnione . Wraz z upływem czasu, gdy zaświtała możliwość przetwarzania odpadów sensownym rozwiązaniem okazał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego pozwoliła danie kolejnego życia urządzeniom, które nie nadawały się już do użytku . Przecież każde urządzenie elektryczne jest wynikiem złączeniu wielu podzespołów. Po zakończeniu użytkowania część układów jest do wyrzucenia, jednak duża liczba powinna nadawać się do dalszej pracy. Stąd obserwujemy duże zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Kolejna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci (odbiór zużytych tonerów od Happy Tree) do domowego śmietnika łamiemy prawo w imię rozporządzenia o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku. Żeby ułatwić mieszkańcom prawne działania, większość gmin oferuje bezpłatny odbiór z miejsca zamieszkania. Finalnie informujemy, co to są elektrośmieci. Dzielimy je na kilka grup. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielkogabarytowe i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz sprzęt sportowy. Również placówki medyczne zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna wiadomość dla placówek – recyklingowi podlegają również urządzenia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz przeróżne automaty do napojów.

śmieci
Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com
Miejmy więc na względzie powagę recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to nasze środowisko, nasze finanse, a także daje możliwość odzyskiwać składowe z rzeczy, które nikomu nie będą już wymagane.